WOSK - INFORMACJE


Wosk pszczeli, zwany również żółtym (łac. Cera flava), jest substancją wydzielaną przez pszczoły, która służy im do budowania plastrów w ulu. W temperaturze pokojowej jest ciałem stałym. Topi się przy 62-72°C (w zależności od składu).

Wosk produkowany jest przez gruczoły woskowe znajdujące się na spodniej części odwłoka pszczoły robotnicy. Wydzielina ta po wypłynięciu z kanalików wyprowadzających gruczołów zastyga na powierzchni oskórka pszczoły w postaci białych łuseczek, które pszczoły używają do budowy plastrów. Produkcja wosku zależy od jej wieku. Największa jest w trzecim tygodniu życia pszczoły.

Wosk pszczeli to mieszanina kwasów organicznych, hydrokwasów, alkoholi jednohydroksylowych i dwuhydroksylowych, estrów i węglowodorów. W zależności od uwarunkowań genetycznych rodziny pszczelej oraz czynników środowiskowych (pożytków) skład może się nieco zmieniać. W wosku występują między innymi kwas palimitynowy, cerotynowy, melisowy, cerylowy, mirycylowy oraz estry kwasu octowego i walerianowego - to wszystko składa się na wosk. .

Barwa
Wydzielony na powierzchni odwłoka pszczoły ma barwę białawą i jest nieco przezroczysty. Ciemniejsze zabarwienie wosku plastra spowodowane jest między innymi domieszką kitu pszczelego. W miarę upływu czasu wosk w plastrze zmienia barwę na ciemno żółtą a nawet ciemnobrązową. Niekiedy wosk występuje w różnych odcieniach pomarańczowym, zielonym, oliwkowy.

Wosk pszczeli w lecznictwie

Wosk posiada zdolności lecznicze, dzięki karotenoidom i nienasyconym kwasom tłuszczowym. Za pomocą wosku pszczelego leczy się schorzenia skóry, zakażone rany, stany zapalne górnych dróg oddechowych. Znane jest również przeciwalergiczne działanie wosku pszczelego. Żucie plastra miodowego wzmacnia dziąsła i zęby, co jest pomocne w leczeniu paradontozy. Wosk znalazł zastosowanie w leczeniu kataru siennego, szeregu chorób skóry, wrzodów, czyraków, skaleczeń, ran, artretyzmu, dny, schorzeń reumatycznych, również jako środek ochronny skóry. Wosk powszechnie stosuje się w kosmetyce jako składnik kremów, maści.

Świece woskowe

Świece woskowe wydzielają przyjemny, miodowo-propolisowy aromat, Płonąca świeca woskowa to prawdziwie naturalne źródło światła. Naturalny, bezdymny, "ciepły" płomień świecy woskowej urzeka każdego. Przyjemny zapach miodowo-propolisowy uspokaja, poprawia samopoczucie. Nic dziwnego, że świece woskowe od tysięcy lat używane są w świątyniach jako źródło ofiary, światła "bez skazy".

Płonąca świeca woskowa:

  • likwiduje szkodliwe zapachy naturalne i sztuczne, w tym zapach dymu tytoniowego, odświeża powietrze, nasyca je przyjemnym miodowym aromatem
  • korzystnie ujemnie jonizuje powietrze, co bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie, koncentrację, działa uspokajająco, wycisza
  • likwiduje bądź zmniejsza szkodliwość promieniowania elektromagnetycznego monitorów, telewizorów, kuchenek i innych urządzeń elektrycznych
  • neutralizuje szkodliwe dla organizmu promieniowanie podziemnych żył wodnych.

Źródło:
Encyklopedia pszczelarska, PWRiL, Warszawa 1989.

plants